Προγράμματα - Erasmus+ - KA101 - Digital Game-Based Learning and Augmented Reality for Schools

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus + KA1, με τίτλο Education: Lifelong Innovation in Teaching, του οποίου συντονιστής είναι ο Κύριος Κωνσταντίνος Καλαποδάς, καθηγητής πληροφορικής, μου δόθηκε η ευκαιρία, να παρακολουθήσω σειρά μαθημάτων με τίτλο Digital Game-Based Learning and Augmented Reality for Schools.

Τα μαθήματα διοργανώθηκαν στο Βερολίνο, Γερμανίας από τον οργανισμό Europass και είχαν διάρκεια μία βδομάδα, από τις 25 μέχρι τις 30 Απριλίου 2022, συμπεριλαμβανομένων.

Αφορούσαν στην παιδαγωγική αξία δημιουργικών εργασιών τύπου πρότζεκτ αλλά και σχεδίων μαθήματος, με την χρήση ψηφιακής τεχνολογίας, και πιο συγκεκριμένα τη θεωρεία του Digital Game-Based Learning (GBL) και της επαυξημένης πραγματικότητας, ως μέσο διδασκαλίας.

Τα μαθήματα ήταν διοργανωμένα σε εργαστηριακή βάση και παρείχαν την ευκαιρία να εργαστούμε σε μικρές ομάδες των 8 ατόμων, με συναδέλφους εκπαιδευτικούς από τέσσερεις διαφορετικές χώρες: την Ισπανία, Ουγγαρία, Ιταλία και Κροατία, από διάφορες βαθμίδες της εκπαίδευσης και με διαφορετικά διδακτικά αντικείμενα. Αποτέλεσμα αυτής της συνεργασίας ήταν η παραγωγή σχεδίων μαθήματος με τη χρήση του Game Based Learning (GBL) και της επαυξημένης πραγματικότητας (AR) στο μάθημα της Πληροφορικής Α’ Λυκείου.

Ηλίας Αγαθαγγέλου, καθηγητής Πληροφορικής

Θέμα Αρχείο